Schorzenia głosu, języka i mowy to właśnie obszary, którymi zajmuje się foniatria. Lekarz specjalizujący się w tej dziedzinie kompleksowo bada pacjenta, a po postawieniu diagnozy zaleca najlepsze metody leczenia.
Foniatria jest jednym z obszarów otolaryngologii, dziedzina ta specjalizuje się w profilaktyce, diagnostyce i leczeniu chorób o podłożu foniczno-audiologicznym. Foniatra zajmuje się w szczególności schorzeniami głosu, języka i mowy, a także zaburzeniami w obrębie narządu słuchu, które mogą powodować rozmaite błędy w wymowie, opóźnienie jej wykształcenia lub inne problemy z mową powstałe w wyniku głuchoty wrodzonej lub pourazowej.
Pierwszymi symptomami, które mogą być powodem do konsultacji z lekarzem foniatrą mogą być objawy takie, jak przewlekła chrypka, przedłużające się podrażnienie lub drapanie w gardle i krtani, zaburzenia połykania, problemy z mową, znaczna niechciana zmiana barwy głosu, zanikanie głosu lub bezgłos, a także zmiany na języku, szumy uszne, czy inne objawy uniemożliwiające skuteczną komunikację.
Grupą podwyższonego ryzyka, u których mogą wystąpić schorzenia o podłożu foniatrycznym są osoby pracujące głosem, narażeni szczególnie są nauczyciele, dziennikarze, lektorzy, muzycy, aktorzy i inni. Stąd też szczególnie u tych profesji zawodowych w przypadku wystąpienia objawów zaleca się konsultacje foniatryczne, które pozwolą naprawić głos i przeciwdziałać jego dalszym uszkodzeniom.
Z usług foniatry korzystać mogą także osoby, a szczególnie dzieci z nieprawidłowo wykształconą mową, a także pacjenci cierpiący na niedosłuch lub częściową głuchotę, u których zaistniałych schorzeń występują błędy w wymowie i problemy z komunikacją. Lekarze foniatrzy wspomagają też powrót do pełni sprawności głosowej osób po przebytych zabiegach operacyjnych (np. krtani) lub udarach mózgu, które muszą przejść rehabilitację, pozwalającą na nowo nauczyć się mówić.