Galwanizacja jest zabiegiem fizykalnym z zakresu elektrolecznictwa. Ma szereg zastosowań w rehabilitacji i leczeniu rozmaitych dolegliwości, działa również przeciwbólowo.
Galwanizacja polega na elektrostymulacji mięśni i tkanek. W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta w celu wyleczenia dolegliwości zabieg ten zwiększa pobudliwość oraz napięcie mięśni lub zmniejsza ich napięcie w przypadku, gdy jest ono zbyt mocne.
W galwanizacji wykorzystuje się korzystne i bezpieczne działanie prądu stałego. Elekstostymulację podczas zabiegu wykonuje się z wykorzystaniem dwóch elektrod – czynnej i biernej, w zależności od wskazań wyróżnić można galwanizację anodową (czynna anoda) oraz galwanizację katodową (czynna katoda).
Zabieg ten najczęściej wykonuje się w celu leczenia dolegliwości bólowych, nerwobóli, poprawy krążenia obwodowego, przyspieszenia gojenie się ran i leczenia stanów zapalnych, czy poprawy metabolizmu i dotlenienia tkanek.
Galwanizację wykonywać można także w obszarze krtani, co więcej ta metoda leczenia wykorzystywana jest podczas turnusów rehabilitacji narządu głosu. Jest ona jednym z elementów kompleksowego leczenia problemów o podłożu foniatrycznym, jej zastosowanie w obrębie krtani pozytywnie wpływa na regenerację i powrót prawidłowych funkcji narządu mowy.